Семінаристи 2020/2021

             Nasza wspólnota

129495176 217863713185430 2255247564463914871 n

Літургійний календар

традиційних Церков візантійського обряду

chr-kal5

Archiwum

Opuszczone – ratowane: cerkwie greckokatolickie Bieszczad, Beskidu Niskiego i krańców południowo-wschodnich.

DSC07930Występem chóru alumnów greckokatolickich naszego seminarium 26 marca 2014 roku zainaugurowana została wystawa poświęcona świątyniom greckokatolickim opuszczonym po 1947 roku. Śpiew pieśni wielkopostnych rozbrzmiał pośród fotografii trzydziestu pięciu cerkwi, które ocalały do naszych czasów, a których dalsze istnienie jest niepewne, ze względu na brak użytkowania a więc i niezbędnej opieki, w szczególny sposób należnej obiektom sakralnym.

 

Krótki koncert muzyki cerkiewnej poprzedziło słowo organizatorów oraz zaproszonych gości, a wśród nich księdza mitrata dr. Stefana Batrucha – proboszcza parafii greckokatolickiej w Lublinie oraz pana Stanisława Krycińskiego, który w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w Bieszczadach dokumentował stan ocalałych świątyń i organizował spontaniczną pomoc w zabezpieczaniu i odbudowie małej architektury, przydrożnych kapliczek i nagrobków, będących bezcennym świadectwem wiary i kultury ludności, która przez wieki zamieszkiwała te ziemie.

Prezentowane na wystawie fotografie trzydziestu pięciu pozostałych do naszych czasów greckokatolickich świątyń w zamyśle autorki i organizatorów wystawy są próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie o dalszy los obiektów posiadających wymierną wartość dla kultury i nieocenione świadectwo tożsamości religijnej naszych przodków.

Wystawę można oglądać na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w atrium Collegium Norwidianum (Al. Racławickie 14 w Lublinie), do 20 maja 2014 roku. Więcej informacji o wystawie i projekcie: www.cerkwie.org

Grzegorz Pacan
I rok

Foto: Jan Jadłowski
IV rok

{jcomments on}

Wielki Post:

pist

Семінарійні Хори

Mapa powołań

mapa powolaniowa 180